Esi-tech - pompa ciepła - ciepło z naturyEsi-tech - pompa ciepła - ciepło z natury

   Baseny   Ogrzewanie podłogowe   Kolektory słoneczne   GWC   Pompa ciepła  

Ogrzewanie i chłodzenie energią z natury

Jednym z najbardziej przyszłościowych i przyjaznych dla środowiska naturalnego sposobie wytwarzania ciepła są obecnie systemy oparte na pompach ciepła. Niezależnie od tego, czy będą Państwo chcieli wykorzystać energię gruntu, wody gruntowej czy też powietrza, w każdym przypadku zmniejszą Państwo zużycie paliw kopalnych, ochronią cenne zasoby energii i obniżą emisję szkodliwych substancji.

Przyjazny dla środowiska sposób działania pomp ciepła jest korzystny pod wieloma względami. Jeżeli spalimy mniej oleju, gazu czy drewna, to oczywiście tym samym zredukujemy jednocześnie koszty paliw.

Dodatkowa zaleta: pompy ciepła posiadają “podwójną funkcję”: zimą ogrzewają, a latem zapewniają przyjemny klimat. Dzięki funkcji chłodzenia w gorące dni wnoszą one do wnętrza domu orzeźwiający chłód.

Nasza szeroka oferta daje Państwu możliwość zastosowania odpowiedniej pompy ciepła, dopasowanej do Państwa oczekiwań, zapotrzebowania na ciepło oraz warunków budowlanych i geologicznych budynku. Nie odnosi się to tylko do nowego budownictwa. Pompę ciepła można zastosować również w obiektach modernizowanych i wedle potrzeb eksploatować ją razem z innego rodzaju ogrzewaniem.

Prosta zasada działania pomp ciepła

Tak samo jak lodówka tak i pompa ciepła transportują ciepło ze środowiska o niskiej temperaturze do środowiska o temperaturze wyższej. O ile w lodówce interesuje nas zmniejszanie temperatury, to w pompie ciepła – odwrotnie, interesuje nas efekt grzania. W celu podwyższenia temperatury wykorzystywane jest sprężanie pary czynnika chłodniczego. Trwa to dopóki temperatura będzie dostateczna do celów grzewczych i do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). W przypadku niektórych pomp ciepła dochodzi ona nawet do 65°C. Decydującym czynnikiem uzyskiwania wysokiej temperatury jest proces sprężania. W sprężarce wraz z ciśnieniem wzrasta również temperatura. Powoduje to efektywny wzrost temperatury na drodze od strony zimnej, czyli zewnętrznego źródła ciepła, do strony ciepłej, czyli obiegu grzewczego w budynku.

Inwestycja w pompę ciepła jest zawsze opłacalna. Ponieważ od tej chwili nie muszą już Państwo płacić za ogrzewanie poza niewielkim poborem prądu, obsługującym pompę ciepła. Energia, z której będą Państwo korzystać, jest darmowa i znajduje się tuż przy Państwa drzwiach. A wykorzystywany do tego prąd jest ze wszech miar efektywnie spożytkowany. Z jednego kilowata prądu pompa ciepła jest w stanie wytworzyć od 3 do 4 kW ciepła.

Źródła energii mogą być w przypadku pomp ciepła bardzo różne. W grę wchodzi zarówno grunt, wody gruntowe jak i powietrze. W tym ostatnim przypadku mamy nieograniczoną dostępność czynnika grzewczego i najniższe koszty inwestycyjne. Najefektywniejsze źródło ciepła w konkretnym przypadku zależy od warunków lokalnych i zapotrzebowania na ciepło.

Systemy biwaletne

Pompa ciepła może również uzupełniać zaopatrzenie w ciepło przez istniejące instalacje olejowe lub gazowe. Koszty ulegają znacznemu obniżeniu dzięki wykorzystaniu darmowej energii ze środowiska, zmniejsza się także uzależnienie od paliw kopalnych.

Chłodzenie budynku za pomocą pompy ciepła

Domyślną funkcją pompy ciepła jest oczywiście ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie budynku. Jej możliwości nie ograniczają się jednak do tego. Możliwe jest działanie odwrotne, a więc wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia domu w upalne dni.

Istnieją 2 rodzaje chłodzenia:

  • chłodzenie pasywne(natural cooling) - system pobiera ciepło z wnętrza budynku i wyprowadza je na zewnątrz(jest to szczególnie energooszczędna metoda chłodzenia budynku
  • chłodzenie aktywne - system grzewczy generuje aktywne zimno i napełnia nim budynek